Crossbow Romania Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Robin Hood
Robin Hood
Admin
Posts : 14
Join date : 2017-09-22
https://crossbow-romania.board-directory.net

În ce tragem? Empty În ce tragem?

Sat Sep 23 2017, 23:01
La fel de importante sunt şi ţintele în care tragem, altfel ar trebui să cumpărăm muniţie în continuu, la fel ca la armele cu foc.

De fapt, unul din motivele pentru care am ales să merg pe această activitate este şi acesta al recuperării săgeţilor şi refolosirii lor, ducând în timp la costuri mai mici de exploatare.

Deci, să revenim la discuţia despre ţinte...
Sigur că la îndemână ar fi să mergem toţi la magazin să ne cumpărăm ţinte şi am termina povestea. Dar dacă o să căutaţi puţin pe net, veţi vedea că acestea nu prea se fabrică pe la noi, sunt scumpe, sunt mici, şi iar sunt scumpe. Very Happy Dar la fel de bine, e posibil să nu ne permitem toţi acest lux şi suntem nevoiţi să găsim alte soluţii. În general, unul din scopurile principale ale forumurilor constă şi în acela de a oferi o alternativă homemade a produselor din comerţ, care de multe ori sunt proaste, ori sunt scumpe, ori amândouă... Razz
Eu unul n-am vrut să dau 4 mil pe o ţintă de spumă de 45x45x45 cm, pe care abia o vezi dacă tragi de la +20m, aşa că am cautat alternative. Razz

Până în momentul acesta aş putea să precizez câteva ţinte valabile şi ieftine în care am tras:

- sacul umplut cu cârpe şi haine de care nu mai aveţi nevoie;
- sandvich de cartoane sau mochetă/covoare, strânse cu chinga sau presate cu scândura;

Sigur că nu doar aceste soluţii sunt valabile, dar eu la astea m-am oprit. Contează mult în alegerea ţintei şi parametrii arbaletei, de care vorbeam într-un topic anterior. Contează cel mai mult puterea arbaletei, pentru că altfel poţi strica săgeţile; acestea ar zbura prin ţintă şi s-ar opri în pământ, gard, copaci sau mai ştiu eu în ce altceva.
Sigur, contează şi vârful săgeţii (dacă e ascuţit sau dacă e bont), grosimea materialului săgeţii (ăsta cam e standard dacă le cumperi din magazin), contează şi distanţa de la care se trage, contează materialul şi structura ţintei, precum şi coeficientul de frecare dintre săgeată şi materialul ţintei.
Iar cum scopul nostru este să recuperăm săgeata întreaga după ce am lansat-o, trebuie avut grijă la compromisul pe care-l facem între aceşti parametrii.



În ce tragem? Matrix10

În ce tragem? Bowtar10

În ce tragem? Hay-1010
Back to top
Similar topics
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum